OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Hafani

Plemená

Yorkšírsky teriér:

 

Originálny názov plemena : Yorkshire Terrier

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Lov drobných hlodavcov

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 14 rokov

Hmotnosť : 1,8-3,1 kg

Výška : 20-24 cm



Všeobecný vzhľad

Yorkšírský teriér má malú hlavu s krátkym ňucháčom a tmavými, bystrými očami. Nozdry musia byť čierne. Uši sú malé, vztýčené, majú trojuholníkovitý tvar a sú pokryté krátkou, tmavou srsťou. Telo je kompaktné s rovným chrbtom a pevnými bedrami. Chvost sa kupíruje, je nesený nad úrovňou chrbtu a má šedomodrú farbu.



Srsť a farba srsti

Srsť je na tele dlhá a rovná, na chrbte je až k chvostu rozdelená cestičkou. Srsť sa nesmie vlniť, nesmie byť huňatá, je lesklá a hladká a má hodvábnu štruktúru. Farba srsti na hlave je zlatá, na tele tmavá oceľovo modrá.


Povaha

Yorkšírský teriér je roztomilý pes, ktorý je dôverčivý, ale i veľmi odvážny a vyrovnaný. Je to živý a temperamentný pes, je hravý a prítulný, komunikatívny a inteligentný.


Vzťah k deťom

Výchova i tak maličkého a nežného psa, ako je yorki, je dôležitá. Niektorý jedinci môžu byť bojazlivý, čo môže svedčiť o tom, že ich majiteľ zle vychovával alebo sa výchovou nezabýval vôbec. I tento pes potrebuje dobrú a dôslednú výchovu, je veľmi učenlivý a prispôsobivý. Pokiaľ je preňho výcvik príjemný a zaujímavý, stáva sa veľmi milým a poslušným psom.


Výchova

Yorkšírský teriér je typický bytový pes. Ako brlôžok mu môže slúžiť napríklad klietka, ktorá je vystlatá dekou, do ktorej sa psík môže zachumlať. Tam by mal mať aj svoje obľúbené hračky. I dospelému yorkimu stačí ako psia izba veľmi malá klietka, dospelý pes by však nemal byť v klietke dlho uzatvorený.


Pracovné využitie

Aby yorkšírský teriér zostal zdravý a vitálny, a pretože je veľmi temperamentný, potrebuje k svojmu životu veľa pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.


Starostlivosť

Pokiaľ chcete mať doma výstavného psa, musíte sa denne starať o jeho srsť. Je nutné nie len česanie, ale i olejovanie a natáčanie. Potrebné je taktiež pravidelné kúpanie a zastrihávanie srsti na ušiach. Dlhú srsť však majitelia udržujú väčšinou iba k výstavným účelom, domácim miláčikom, ktorý sa výstav nezúčastňujú majitelia srsť skracujú strihaním do primeranej dĺžky. Dôležitá je taktiež starostlivosť o uši, vnútorný zvukovod musí byť udržovaný v čistote a mali by z neho byť odstraňované uvoľnené chlpy. Pazúriky psa sa musia udržovať krátke. ´



Zvláštnosti plemena

Yorkšírský teriér býva na výstavách oceňovaný hlavne pre svoju krásnu, dlhú srsť. Jej úprava a starostlivosť o ňu je však veľmi časovo náročná, preto väčšina týchto psov prežije svoj život v krátkom zostrihu. I keď to niektorý milovníci tohoto plemena odsudzujú, je to lepšie, než pes s neupravenou a zachumlanou srsťou.


Výživa šteňaťa

V období rastu psa má strava prvoradý význam. Po úplnom odstavení od matky je vhodné prejsť na kvalitnú suchú stravu pre šteňatá. Dôležité je zloženie krmiva, pokiaľ je vyvážené, nie je už potrebné jej doplnenie o vitamíny, minerály a proteíny.



Výživa dospelého psa

Keď pes prestane rásť, býva považovaný za dospelého. V tomto období je vhodné prejsť zo šteňacej stravy na stravu pre dospelé psy. Pri výbere krmiva je nutné prihliadnuť k veľkosti a aktivite psa. Vhodné krmivo priamo pre vášho malého yorkšírského teriéra je navrhnuté špeciálne pre špecifické potreby psov malých plemien.



Výživa starého psa

Starší pes má iný životný štýl než aktívny dospelý pes. Menej sa hrá, viacej spí a nemá už také veľké nároky na množstvo a energetickú hodnotu prijímané stravy. Tieto zmeny vyžadujú nové zloženie potravy, lebo krmivo pre aktívne psy by mohlo spôsobiť tlstnutie a zhoršenie zdravotného stavu psa. Pre psy v tomto veku je vhodné podávať krmivo so zníženým podielom bielkovín a tukov.

Dôvetok pre budúcich majiteľov

Až už sa rozhodnete svojho psa vystavovať a ste ochotný venovať mu veľa času a starostlivosti pri úprave jeho srsti, alebo si chcete poriadiť len domáceho miláčika, tento milý a chytrý psík vám prinesie veľa radosti a psej lásky.

_______________________________________________________________________________________________________

Bígl

Plemená psov : Bígl
Originálny názov plemena : Beagle
Krajina pôvodu : Veľká Británia
Doba vzniku : 14. storočie
Pôvodné využitie : Lov zajacov a králikov
Dnešné využitie : Spoločník, poľovný pes
Priemerná dĺžka života : 13 rokov
Hmotnosť : 8-14 kg
Výška : 33-40 cm

História

Pôvod tohto plemena je zrejme niekde v starovekom Grécku. O malých poľovných psoch, požívaných pri honoch na zajace sa zmieňujú aj spisy starogréckych spisovateľov, a je zrejmé, že ide o predchodcu dnešného bígla. Tieto psy však boli menšie ako dnes, a v Anglicku, kde sa dostali v roku 1066, ich lovci na koňoch vozili v sedlových brašniach. Bígl je pravdepodobne potomkom hariérov a starých anglických duričov. Bol obľúbeným loveckým psom aj v kráľovskej rodine, chovala ho Alžbeta I., Viliam III. Oranžský a Juraj IV. Bígl bol vždy používaný ku lovu vo svorkách, má silne vyvinutý svorkový pud a s inými psami sa znáša veľmi dobre. Pre svoju vľúdnu povahu a malú veľkosť je, bohužiaľ, veľmi obľúbený v lekárskom výskume. Organizovaný chov tohto plemena začal ku koncu 19. storočia, klub chovateľov bol v Anglicku založený v roku 1890 a o niekoľko rokov neskôr sa toto plemeno dostalo do USA. Do bývalého Československa sa dostal v roku 1965, a dnes sa chová viac ako spoločník, než ako poľovný pes.

Obrázok

Typy

Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad

Bígl je kompaktne stavaný pes. Má silnú, ale nie hrubú hlavu bez vrások, so stredne širokou lebkou a výrazným stopom. Ňufák je široký, nos má byť najlepšie čierny, ale u svetlo sfarbených psov je slabšia pigmentácia prípustná. Oči sú pomerne veľké, majú tmavohnedú alebo orieškovú farbu. Uši má bígl nízko nasadené, previsnuté, dlhé, preklopené dopredu a predným okrajom priliehajú tesne k lícu. Telo má hlboký hrudník, rovný chrbát a silné, krátke, dobre klenuté bedrá. Chvost je nasadený vysoko, je stredne dlhý a silný, je nesený veselo nahor, ale nie zatočený nad chrbát.
Štandard plemena si môžete prečítať tu

Srsť a farba srsti

Srsť je krátka, hustá a priľahnutá, a je dobre odolná proti nepriaznivému počasiu. Sfarbenie je povolené akékoľvek uznané pre duričov, s výnimkou pečeňovo hnedej farby. Bígl sa vyskytuje v sfarbení tricolor, najčastejšia je kombinácia čiernej, hnedej a bielej farby, bicolor, čo môže byť kombinácia hnedej a bielej farby alebo aj lemon and white, či red and white. Srsť bígla môže byť aj melírovaná a vzácne sa vyskytuje zafarbenie blue mottled, čo je sfarbenie modro škvrnité. Nech už je zafarbenie bígla akékoľvek, špička chvostu by mala vždy byť biela.

Povaha

Bígl má milú, priateľskú povahu, nikdy nebýva agresívny, ale nie je ani bojazlivý. Je samostatný, ale pokiaľ je zanedbávaný, môže mať sklon k túlavosti. Je to veľmi nenáročný a kamarátsky pes.

Spoločenská charakteristika

Ku svojej rodine je bígl neobyčajne priateľský a prítulný, priateľský býva väčšinou aj k cudzím ľuďom. Pokiaľ si v mladosti navykne na mačky a ostatné domáce zvieratá, nebývajú v súžití žiadne problémy. S inými psami vychádza bígl veľmi dobre.

Vzťah k deťom

K deťom má tento pes veľmi dobrý vzťah a býva im hravým kamarátom.

Výchova

Bígl nebude nikdy dokonale poslušný. Jeho výchova by mala byť dôsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá. Tento pes nemá rád neustále opakovanie jedného cviku, je lepšie, pokiaľ psa vychovávate formou hry a motivujete ho dobrotami. Doporučuje sa navštevovať s bíglom kurz poslušnosti.
O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu

Držanie

Tohoto psa je možné chovať v byte, dobre sa však cíti aj na záhrade v koterci. Aj napriek tomu je však najspokojnejší v prítomnosti svojho pána a jeho rodiny, rád sa zúčastňuje všetkého diania v rodine, preto je lepšie držať ho v byte.
O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu

Pracovné využitie

Bígl je dodnes používaný ako poľovný pes, patrí medzi duričov. Zvládne na jednotku všetky úlohy, ktoré zodpovedajú pracovnej náplni duričských psov, výborne zastane prácu farbiara na nepofarbenej aj pofarbenej stope. V poslednej dobe je bígl pre svoj výborný čuch taktiež využívaný v služobnej kynológii na vyhľadávanie narkotík a výbušnín.

Pohyb

Bígl je veľmi temperamentný pes, ktorý vyžaduje dostatok pohybu a zamestnanie. Miluje dlhé prechádzky v prírode, ale pokiaľ vo voľnej prírode zachytí čerstvú stopu zveri, pravdepodobne zvíťazí jeho lovecký pud a na vaše volanie nebude reagovať. V dobré kondícii je možné bígla udržovať taktiež rôznymi psími športmi.

Starostlivosť

Starostlivosť o krátku srsť tohoto psa nie je príliš náročná, stačí jedenkrát týždne vykartáčovať a vyčesať odumreté uvoľnené chlpy. Občas je taktiež nutné psa vykúpať, urobte tak však len za použitia kvalitného šampónu, ktorý je určený špeciálne pre psov. Zvukovod psa je nutné udržovať v čistote, pazúriky je potrebné občas zastrihnúť a pravidelne psovi kontrolujte zuby, či sa na nich netvorí zubný kameň. Bígl je pes s nadmerne dobrým apetítom, ale nie je dobré ho v tomto podporovať, aby nedošlo k obezite psa.

______________________________________________________________________________________________

Doberman

Foto:Ešte pridám

Celkový vzhľad: je stredne veľký, silný a svalnatý pes.
Elegantnými líniami tela, hrdým a vzpriameným držaním, temperamentnou povahou a odhodlaným výrazom zodpovedá ideálnemu vzoru psa.

Povaha: Založením je doberman mierumilovný, priateľský, v rodine veľmi prítulný a milujúci deti.
Pri dobrej ovládateľnosti a chuti do práce je nutné dbať na pracovné použitie, odvahu a tvrdosť.
Osobitný dôraz sa kladie na sebaistotu a nebojácnosť pri súčasnej ostražitosti voči okoliu.

Temperament: prednosť sa dáva strednému temperamentu, stredne vyvinutej ostrosti, a strednému prahu dráždivosti.

pes: 68 - 72 cm cca 40 - 45 kg
fena: 63 - 68 cm cca 32 - 35 kg

Farba srsti: čierna alebo hnedá s červenohnedým ostro ohraničeným a čistým pálením.
Pálenie so nachádza na papuli, ako škvrny na lícach a nad očami, na hrdle, dve škvrny na hrudi, na nadprstí a labkách, na vnútorných stranách stehien, okolo rite a na sedacích hrboľoch.

Vylučujúce vady Všeobecne: vyložene chýbajúci alebo prevrátený pohlavný výraz.

Oko: žlté (dravčie), rôznofarebné oči.

Zuby: predkus, kliešťový skus, podkus, chýbajúce zuby podľa zubnej schémy.

Osrstenie: biele škvrny, zreteľne dlhá a vlnitá srsť, príliš riedke osrstenie a väčšie lysiny.

Povaha: bojácny, plachý, nervózny a agresívny pes.

Veľkosť: psy, ktoré so odchyluľujú smerom nadol alebo nahor o viac ako 2 cm od štandardu.

zdroj:dogforum


 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok